Byliny, rośliny okrywowe, pnącza

Byliny to bardzo obszerna grupa gatunków wieloletnich roślin zielnych, są stosowane jako rośliny ozdobne przede wszystkim ze względu na kwiaty ale często też dekoracyjne liście. Byliny z reguły łatwo się rozmnażają, zwykle są odporne na choroby i szkodniki, nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Do szczególnie odpornych gatunków należą funkie, liliowce i rozchodniki. Wiele gatunków efektownie zakwita – od wczesnej wiosny (fiołki, floksy, kaczeńce, pierwiosnki) do późnej jesieni (kanna, astry).

Przez wiele lat niedoceniane, obecnie są bardzo popularne w ogrodach, zwłaszcza jako rośliny tworzące rabaty i kompozycje oraz elementy ogrodów skalnych.

Niskie, silnie zagęszczona i szybko rozprzestrzeniające się rośliny okrywowe (zadarniające) stanowią łatwy i efektowny sposób zagospodarowania terenów zielonych. Do najpopularniejszych gatunków należą barwinek lub runianka. Rośliny okrywowe są zwykle mniej wymagające niż trawnik a często bardzo ozdobne - gatunki takie jak funkie ogrodowe czy róże okrywowe efektownie kwitną.

Bardzo efektowne dekoracje ogrodów i tarasów zapewniają też pnącza – rośliny od długich wiotkich łodygach, wymagających podpór. Wykorzystywane są zwykle do ozdoby i pokrywania ścian, płotów, ogrodzeń, pergoli. Do popularnych, łatwiejszych w uprawie gatunków należą bluszcze i winobluszcze, bardziej wymagający ale bardzo efektowny jest powojnik.

Porady

W marcu, jeśli pozwala na to temperatura można rozpocząć sadzenie w ogrodzie iglaków. więcej »

Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota 9:00-17:00
niedziela - nieczynne

Ta strona używa cookies w celu zapewnienia jak najlepszej obsługi Użytkowników. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zapoznaj się z regulaminem serwisu i polityką prywatności Zamknij